Hakkımızdahacıbaba

Bildiğiniz gibi artık kullandığımız eşyalardan tutun, yediğimiz gıda isimlerine kadar neredeyse tamamının kökeni yabancı dillerden geliyor. Tüm dünyada, öz Türkçe’de olduğu gibi kullanılan sadece birkaç nadide ürün var. Tüm dillere, Türkçe’de olduğu gibi geçen, kültürümüzün nadide parçalarından biri de BAKLAVA…

Orta Asya Türk kültüründen beri var olan baklava, Osmanlı’da da hem sarayın hemen hemen tüm ziyafetlerinde, hem de konakların mutfağında vazgeçilmez bir yere sahipti. Ayrıca, baklava Osmanlı döneminde her Ramazan ayında Baklava Alayı adı verilen bir törenle “sultanın yeniçerilere özel bir hediyesi” olarak sunulmaktaydı. Bütün bunlar, baklavayı sıradan bir tatlı olmaktan çıkarıp, kendine has usülleri bulunan özel bir yemek sanatı haline getirdi.

Birçok milletin mutfağında farklı şekillerde yer eden baklava, aynı zamanda birçok ulus tarafından da sahiplenilmiş. Ancak 2013 yılında AB Komisyonu’nun kararıyla baklavanın bir Türk tatlısı olduğu resmen tescillenmiş durumda. Yani baklavanın Türk kültürüne özgü bir tatlı olduğu, artık dünyaca kabul gören bir gerçek.

Tabi ki bunda, uzun yıllardan bu yana baklava yapımını kuşaktan kuşağa aktaran ailelerin payı oldukça büyük. İşte bunlardan bir tanesi de, 50 yıldan uzun bir süredir bu meslekle uğraşan ve Ankara’da Baklavacı Hacıbaba markasını sizlerle buluşturan Baday ailesi.

3 kuşaktır baklavacılığı meslek olarak benimseyen bir aile olarak, Baklavanın anavatanı olan Gaziantep’te başladığımız mesleğimizde, 1949 yılında Denizciler Caddesi’ndeki bir dükkanda, gerçek baklavayı siz değerli Ankaralılar’a sunduk. Daha sonrasında eski TBMM karşısındaki çarşı içinde ve Necatibey Caddesi’nde sizlere hizmet veren ailemiz, yaşam boyunca dürüstlük, temizlik ve kaliteden taviz vermeyerek siz değerli Ankaralılar’ın güvenini ve teveccühünü kazanmıştır. Bugün aynı güven ve kalite anlayışıyla, Baklavacı Hacıbaba markası altında, 3 kuşaktır sizlere kaliteli hizmet vermekten onur duyuyoruz. Unutmayın!

Baklavacılık, uzun yıllara dayanan, aile kültürü ve birikimi gerektiren bir meslektir. Ve hazırlanışından sunumuna kadar kendine özgü bir tarzı vardır. Biliyoruz. Baklava, bu ülkenin her yerinde ulaşabileceğiniz yaygın olarak yapılan ve satılan bir tatlımız. Ama yediğinizden keyif almak ve bir fark görmek istiyorsanız, buyrun… Misafirimiz olun.

s
sweet flavor

Who we aretasty

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut a liquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehen derit in voluptate velit esse cillumdolore eu fugiat nulla pariatur ullamco laboris nisi.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut a liquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehen derit in voluptate velit esse cillumdolore eu fugiat nulla pariatur ullamco laboris nisi ut a Excepteur sint occaecat.

authentic taste

our storysweet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut a liquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehen derit in voluptate velit esse cillumdolore eu fugiat nulla pariatur ullamco laboris nisi ut a Excepteur sint occaecat cup.

choco time

We are open

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua ut.

mon - fri
10: 00 AM - 6: 00 PM
saturday
11: 00 AM - 3: 00 PM
sunday
11: 00 AM - 1: 00 PM
Top